4. склонни сме да ПОДКРЕПИМ дългосрочен дълг – временен безлихвен заем от централния бюджет па реда на чл. 103, ал.1 от Закона за публичните финанси (ЗПФ) за 2 500 000 лв. На първо място това са средства без лихва предоставяни от Министерство на финансите на общините. Най-малкото, че са под контрола на държавата и винаги може да се намери механизъм за тяхното разсрочване и обезпечаване без това да крие рискове за общината. На следващо място считаме, че доклада от извършения одит, за който слушаме от кмета вече цяла година трябва да бъде оповестен публично и публикуван на интернет страницата на общината веднага. Многократно сме настоявали за това, но до момента не се случва. Почваме да си мислим, че има защо…
Позиция на групата общински съветници от Движение „Заедно за промяна“ във връзка с предложенията от заседанието на Общински съвет на 7 декември 2020 г. от 09:00 ч.
Уважаеми съграждани,
на предстоящото заседание на Общински съвет Чирпан ще бъдат взети решения за увеличаване на данъчното бреме и бъдещето развитие на чирпанлии.
В тази връзка изразяваме позиция:
1. твърдо ПРОТИВ увеличението на такса битови отпадъци за 2021 г. с 32%.!
На фона на ниската събираемост, на множеството просрочени задължения, ние ще натоварим за пореден път редовните платци. Многократно сме поставяли въпроса с длъжниците да се публикуват списъците, за да знаем кои са нередовните и правени ли са компромиси през годините на „лична или политическа основа“. От няколко години говорим за компостираща и сепарираща инсталация, до момента никой от управляващите не успя да постигне успех. Продължаваме да нямаме и площадка за строителни отпадъци. Незаконните сметища продължават да никнат. Наред с всичко това и в условията на пандемия, страната ни е изправена пред финансова криза, която неумоверно ще се отрази и на чирпанлии. Вече е факт, затворени заведения, ресторанти, малки фирми, занаятчии. Възниква въпрос защо през годините не е имало плавно увеличение? Кой е виновен в случай, че депото е закрито официално, а отпадъци са се депонирали там, в продължение на години? Няма направена кампания за разделно събиране, до момента нито едно ръководство не направи и изнесе резултатите от одит на ОП „Чистота“. Дали пък там не се крият част от проблемите? Некоректно е да говорим, че не може да се дофинансира тази дейност от общинския бюджет. Още по некоректно е да се посочва, че „размерът на план-сметката не е увеличаван през последните няколко години за сметка на минималната работна заплата, която за периода 2017-2021 се е повишила с 55 процента, така че е нормално общината да повиши таксите и цените на услугите, които предоставя на граждани и фирми.“ За тези думи ние бихме попитали г-н Донев, а колко е увеличението на хляба в този период, а на другите стоки от първа необходимост, тока, водата? Считаме, че към настоящия момент се взима най-лесното решение, а не се търси оптимизиране на процеса.
2. твърдо ПРОТИВ вдигането на данък сгради, данък МПС и патентните данъци за фризьори, фотографи, масажисти, ресторантьори, шивачи, дърводелци, маникюристи.
Абсолютно незаконосъобразно и без мотиви бе предложено това изменение с предоставен само 14 дневен срок за предложения/мнения/становища по изменението на наредбата. Изцяло смехотворно е посочването, че с увеличаването на данъците ще погасяваме дългове над 8 млн.лв. Липсват анализи и оценка на въздействието от така направеното предложение. В година на предстояща тежка финансова и икономическа криза да натоварваме дребния бизнес считаме за крайно неуместно, особено на фона на нито една създадена инвестиция и високата безработица в общината.
3. твърдо ПРОТИВ поемане на дългосрочен дълг – заем от банкова институция на стойност 6 200 000 лв. при срок на погасяване не по-малък от 15 години и лихвен процент до 3,5% годишна лихва. Без ясни отговори защо се стигна дотук? Има ли виновни лица? Ако водния проект е изпълнен защо не доведохме докрай делата с Държавен фонд „Земеделие“? Достатъчно ли помогна правителството? Не можеше ли този заем да е по-малък? За пореден път изказваме становище, че големите инфраструктурни проекти (водопроводи, пътища, канализация, пречиствателна станция, депа за отпадъци) не е работа на общината, а на Държавата. Общините нямат капацитет чисто административен и финансов за да се справят с мащабни проекти за милиони.
Росен Иванов – общински съветник
Петьо Вълчев – общински съветник
Иван Илиев – общински съветник
Позиция по предложенията за увеличение на такса битови отпадъци, данъци и поемане на дълг